איך מקימים חברת אלגוטרייד

שלום,

 

ביום חמישי האחרון 11.5.2017 הייתי בכנס אלגוטריידניג 2017 שערך מכון HIT חולון בבורסה בתל אביב.

בכנס בעיקר ניסו לשווק את קורס פיתוח אלגוטרייד שנפתח במכון HIT חולון, אך באחד הרצאות שהיו במהלך הכנס בה נשא דברים ארי בן אפרים – אשר הקים כמה חברות אלגוטרייד במהלך השנים – היה נושא שעניין רבים – איך מקימים חברה אלגוטרייד.

בהרצאה סיפר ארי בן אפרים על חברות אלגוטרייד שהקים ועל התהליך שיש לעבור כדי להקים חברה אלגוטרייד.

 

אז לטובת אלו שלא היו בהרצאה – סכמתי את ההרצאה + הוספתי ידע רב משלי שרכשתי במהלך השנים.

כמו כן אני רוצה לציין שהרבה פעמים אני מקבל שאלות מסוחרים שחולמים להקים חברת אלגוטרייד ולא ממש יודעים איך עושים את זה. אז גם בשבילם, הסוחרים שחולמים להתקדם למערכת אוטומטית שתסחור במקומם ותרוויח כסף עבורם בזמן שהם יוכלו לטייל סביב העולם 🙂 נכתב הפוסט הזה.

 

אז איך מקימים אלגו טרייד ומה השלבים בדרך להקמה חברה כזאת?

 

  1. רעיון –

קודם כול צריך רעיון לאסטרטגיה שתעבוד. אם כבר יש לכם אסטרטגיה שאיתה אתם עובדים בצורה ידנית ומרווחים כסף בעקביות זה הזמן לבדוק אם אפשר להפוך אותה לרובוט מסחר. אם אין, תוכלו להמציא אסטרטגיה ולבדוק אותה בצורה מסחר ידנית.

 

    2. פיתוח רובוט מסחר –

 

לאחר שהחלטתם שכדאי לבדוק אם האסטרטגיה ניתנת לתכנות ולהפיכת לרובוט מסחר, יש לפנות למתכנת שמבין בשוק ההון ויודע לתכנת רובוטים לתוכנות המסחר הנפוצות היום כגון MetaTrader 4 , TradeStation ,NinjaTrader וכו..

(בשוק יש הרבה מתכנתים ועם כול הצניעות אנחנו הטובים ביותר, עם רזומה של פיתוח עשרות רובוטי מסחר בתוכנות השונות. לפיתוח רובוט אצלנו לחץ כאן)

לאחר שבחרתם מתכנת, יש לפרט לפרטי פרטים עבורו את האסטרטגיה שלכם: מה נכס הבסיס/מטבע, זמן המסחר(זמן הגרף שעליו יעבוד – דקה/שעה/יום וכו..), מתי נכנסים/סוגרים עסקה, ניהול הכסף בחשבון, ניהול סיכונים ואת הפלטפורמה המבוקשת.

 

  1. קבלת הרובוט ובדיקה BackTesting  –

לאחר פיתוח הרובוט ע"י המתכנת, יש להריץ את הרובוט אחורה בזמן ( BackTesting)  ולבדוק אותו על פני תקופות שונות(לדוגמה על כול שנת 2015 או המשבר של 2008), בבדיקה הזאת נבדוק כמה רווח הרובוט מרוויח, מה ה Drawdown (ההפסד מקסימלי) וכמה תשואה הוא מרוויח. (ניתן גם לעלות נתונים לאתר Myfxbook אתר ניתוח דוחות של רובוטים כדי לקבל עוד מידע ופרטים)

כמו כן יש לערוך תהליך של אופטימיזציה של הרובוט כדי להשיג תוצאות אופטימליות של הרובוט, בתהליך זה נשים הגדרות שונות לרובוט ונבדוק מה התוצאות הכי טובות.

(ישנם עוד הרבה דברים שצריך וניתן לבדוק במהלך מחקר ותהליך האופיטימזציה של הרובוט, אך את מידע זה לנוכח מורכבותו נעביר למי שיפתח אצלנו רובוט ).

 

אם התוצאות לא משביעות רצון , נחזור לחשוב על רעיונות חדשים ואז נדבר עם המתכנת ונעשהמקצה שיפורים (במצב כזה ניתן לשפר את האסטרטגיה, את ניהול הסיכונים והכסף וכו..)

אם התוצאות טובות נעבור לשלב הבא

 

  1. הרצה בדמו –

לאחר ביצוע מוצלח ב BackTesting  נריץ את הרובוט בדמו עם אותם ההגדרות שהוגדרו עבורו בBackTesting (וזאת מתוך ההבנה שהשוק חוזר על עצמו ולכן מה שהיה הוא שיהיה. )

 

בדמו נריץ את הרובוט למספר חודשים (מומלץ 3- 6 חודשים לפחות)  כדי שיהיה לנו מספיק עסקאות ונתונים שאותם נוכל לנתח.

בניתוח זה נבדוק אם התשואה/הרווח וה Drawdown היו בהתאם לבאק טסט, אם הרובוט נכנס לעסקאות לפי האסטרטגיה שבקשנו ועוד נתונים שאותם אפשר לבדוק רק בחשבון דמו.

(כפי שציינו מוקדם אפשר לחבר את הרובוט לאתר Myfxbook )

 

אם התוצאות לא משביעות רצון , נחזור למתכנת למקצה שיפורים .

אם כן נעבור לשלב הבא והחשוב מסחר בחשבון חי(חשבון אמיתי)

 

  1. הרצה חשבון חי עם כסף קטן –

לאחר ההצלחה בחשבון הדמו נעבור לחשבון חי אמיתי עם כסף קטן.

נפתח חשבון באחד הברוקרים(בקרוב פוסט איך לבחור ברוקר) , נפקיד סכום כסף קטן (!)

ונריץ את הרובוט בהתאם להגדרות שהוגדרו לו בדמו.

למה חשבון אמיתי עם כסף קטן? מכוון שלפעמים יש הבדל בין חשבון הדמו לחשבון האמיתי (אם זה בציטוטי המחיר, במהירות כניסת וסגירת הטרייד(slippage)  ובspread – העמלה ) כדאי קודם כול לבדוק אם הרובוט אכן רווחי ועובד כמו שצריך בחשבון קטן לפני שמפקידים כסף גדול וסוחרים עליו.

 

אם לא עובד כמו שצריך יש לבדוק מהיכן נובע הבדל בין חשבון הדמו לחשבון האמיתי

  • אם ההבדל נובע בגלל ה slippage  וה spread יש להחליף ברוקר ולבדוק את הרובוט על חשבון מסחר בברוקר אחר.
  • אם ההבדל נובע מסיבות הקשורות לאסטרטגיה, יש לבדוק אם הטריידים נכנסים בהתאם לאסטרטגיה ושכול המרכיבי האסטרטגיה (לדוגמא אינדקטורים) עובדים כמו שצריך.

 

  1. הקמת חברה וגיוס משקיעים –

בשלב זה תצטרכו לקבל החלטה – לסחור על כסף גדול שלכם או לגייס משקיעים ולפתוח חברה אלגוטרייד.

לכול החלטה יש יתרונות וחסרונות.

לסחור על כסף גדול שלכם(נוסטרו) – זה אומר שכול הסיכון עליכם – ותהליך צמיחה והתשואה יהיה איטי יותר – אך כול הרווח יהיה שלכם.

לגייס משקיעים יצריך ממכם לחשוף חלקים מהאסטרטגיה של הרובוט ולוותר על חלק מהתשואה והרווח, אולם ממשקיעים תוכלו לגייס הון גדול משמעותית וכך תוכלו להתקדם מהר יותר לחברה אלגוטרייד גדולה.

אבל מצד שני הנושא דורש המון טיפול בלקוחות, בעיות רגולציה וכדומה.

בקיצור כדי לעשות את זה נכון – צריך ללמוד מהאנשים שמכירים את זה מקרוב – אז לעזרה וייעוץ בגיוס משקיעים תשארו פרטים ואנחנו נחזור אליכם – זה דרך ה – צור קשר

 

  1. תחזוקה שוטפת ושיפורים באלגוריתם –

מכיוון שהשוק תמיד משתנה, יש לחזור על התהליך שציינתי לעיל הכולל באק טסט, אופטימיזציה והרצה בדמו כדי להשיג תוצאות אופטימליות של הרובוט.

וכמובן לחפש את הרובוט הבא או השיתוף פעולה הבאה.

 

לסיכום,

תהליך הקמת חברה אלגוטרייד הינו תהליך ארוך ומורכב הדומה במרכיביו להקמת חברת סטארט אפ,
אך באם הצלחתם לעבור בהצלחה את כול השלבים שציינתי לעיל תוכלו להקים חברת אלגוטרייד לתפארת. בכול מקרה אם תצטרכו עזרה אני פה 🙂

 

מקווה שהפוסט עזר לכם להיחשף לתחום האלגוטרייד ולהבנת התהליך הדרוש להקמת חברה אלגוטרייד.

מוזמנים לשאול שאלות ולכתוב הערות בתגובות למטה, לשאלות אישיות וייעוץ אישי צרו איתי קשר בעמוד צור קשר

 

אם אהבתם – שתפו!

 

רוצה להתקדם ולסחור באמצעות שרת? לחץ כאן עכשיו!

רוצה להפוך את השיטה שלך לאלגוריתם מסחר אוטומטי ? לחץ כאן עכשיו!

 

בהצלחה 🙂

כתיבת תגובה

השאר פרטים כאן

השאר כאן למטה את פרטים שלך ואנו נחזור אליך בהקדם – השיחה איתנו ללא עלות וללא התחייבות.